Przez okres ponad dwóch tygodni, od 19 - 30 września  2022 r. uczniowie naszej szkoły przebywali w miejscowości LEZIGNAN - CORBIERES na południu Francji , gdzie odbywali, w ramach programu Erasmus + specjalistyczne staże zawodowe. Nasi młodzi cukiernicy, kucharze, mechanicy samochodowi oraz fryzjerzy mogli doskonalić swoje umiejętności zawodowe pod okiem doświadczonych francuskich fachowców zrzeszonych W IZBIE RZEMIEŚLNICZEJ CENTRE DE FORMATION D’APPRENTIS HENRI MARTIN z siedzibą przy AVENUE DES GENÊTS W LEZIGNAN CORBIERES.

Uczniowie poznawali tradycje, zwyczaje oraz sposób pracy we francuskich przedsiębiorstwach. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie zaowocuje na polskim i europejskim rynku pracy.

Serdeczne podziękowania dla właścicieli firm z Lezignan-corbières:

Les pains de gaujac, 5 rue de l’alaric 11200, Lezignan- Corbières
La croquanterie, Rue du midi, 11200 Lezignan-Corbières
Maison Sieurac, 2 Avenue de Beziers, 34120 Olonzac
Elior, 22 avenue des Genêts, 11200 Lezignan-Corbières
Le tournedos, rond point de Lattre de Tassigny, 11200 Lezignan-Corbières
Crea’coiffure, 6 rue des Romains, 11200 Lezignan- Corbières

Wizyta była okazją nie tylko do rozwoju zawodowego uczniów, ale również do poznania przepięknego regionu Occitanie z uroczymi miastami: Carcassonne, Roquefoet, Millau, Grissan, Narbone, Beziers, Perpignan.

Uczestnicy projektu mieli możliwość spotkania się z władzami komunalnymi merostwa LEZIGNAN CORBIERES. Pani mer Cristiane Tibie przybliżyła nam miasto i gminę oraz historię i problemy całego regionu.

LEZIGNAN CORBIÈRES leży w departamencie Aude, w regionie Langwedocja-Roussillon. Rejon ten tworzy kwadrat pomiędzy miastami Carcassonne, Narbonne, Perpignan i Quillan. Jest to obszar pełen różnorodnego krajobrazu - na północy lasy, trochę dalej plaże Morza Śródziemnego i hiszpańskie Pireneje. A na południu jaskinie i wąwozy. Region Corbières słynie z doskonałych win. W 1985 roku Corbières otrzymało prawo ich oznakowania zaszczytnym znakiem AOC potwierdzającym ich najwyższą jakość.Szczególne słowa podziękowania należą się przedstawicielom Izby Rzemieślniczej CENTRE DE FORMATION D’APPRENTIS Henri MARTIN, panom: Luc Garcia, Thomas Knapik, Gilles Cadeac, Anthony HAISMANN za wspaniałą organizację, zaangażowanie i niepowtarzalną atmosferę podczas pobytu młodzieży z naszej szkoły.

Do zobaczenia w Poznaniu!