Marzec. 2020 r. Staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Saragossie (Hiszpania).

2018 erasmus

 

Grupa 16 uczniów oraz 3 opiekunów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu rozpoczęła w środę – 4 marca 2020 roku staż zawodowy w Hiszpanii (Saragossa). Na lotnisko w Modlinie grupa dojechała ok. godziny 17.00, a o 20.35 samolot z uczestnikami stażu odleciał do stolicy Hiszpanii – Madrytu.

Około północy grupa wylądowała w Hiszpanii i udała się do hotelu w Madrycie. Nazajutrz, po śniadaniu uczestnicy zwiedzali stolicę Hiszpanii, a po południu autokarem udali się do Saragossy – miejsca docelowego odbywania praktyk zawodowych. Grupa zakwaterowała się w Appartamentos dos Torres Avda. Cesareo Alierta. 

Saragossa to piąte, pod względem wielkości miasto w Hiszpanii (700.000 mieszkańców). Stolica prowincji o tej samej nazwie, leżąca w centrum Aragonii. Rozpościera się nad brzegiem rzeki Ebro i dopływami Ebro, rzekami Huerva, oraz Gallego. Miasto otaczają bardzo różne krajobrazy, charakterystyczne dla tej części Hiszpanii, tj. półpustynia, zwana Los Monegros, po gęste lasy, łąki i pola uprawne. Saragossa to jedno z najważniejszych miast w Hiszpanii pod względem ekonomicznym. Znajdują się tam największe fabryki produkujące samochody. Saragossa jest naturalnym przystankiem na trasie Madryt - Barcelona.

Staż został zorganizowany w ramach projektu ERASMUS +, Akcja kluczowa - Mobilność edukacyjna. Tytuł projektu: Zawodowcy w Europie. Międzynarodowe staże w Hiszpanii, Francji oraz we Włoszech.

Partnerem hiszpańskim w zakresie organizacji pobytu, w tym zakwaterowania i organizacji staży zawodowych było stowarzyszenie MUNDUS. MUNDUS to stowarzyszenie non – profit założone przez młodych Katalończyków, ludzi pełnych pasji, wierzących w ideę mobilności i wymiany, zafascynowanych różnorodnością kulturową oraz edukacją pozaformalną młodzieży. Od 2013 r. Stowarzyszenie wprowadza w życie projekty z dziedziny ERASMUS + w celu ułatwienia kontaktu między kulturami oraz promowania społeczeństwa bardziej integracyjnego i egalitarnego, poprzez podejście uczenia się przez całe życie.

MUNDUS działa jako sieć w regionach CATALUNYA i ARAGONII w Hiszpanii, gdzie współpracuje z firmami, szkołami, ośrodkami kształcenia i szkolenia zawodowego, uczelniami oraz instytucjami publicznymi. Dzięki współpracy z Konsorcjum Santa Coloma de Gramenet, organizacja jest w stanie zapewnić kształcenie oraz szkolenia zawodowe wysokiej jakości i indywidualnie dostosowane dla międzynarodowych i lokalnych studentów, nauczycieli oraz młodzieży, ze szczególnym naciskiem na NEET.

Pracownicy organizacji MUNDUS mają doświadczenie w koordynowaniu i realizowaniu projektów młodzieżowych (EVS, wymiany młodzieżowe, youth workers mobilities) jak i projektów VET (zarówno jako organizacja przyjmująca i wysyłająca) oraz inne projekty aktywizujące obywateli i wzmacniające młodych (Europe for Citizens, Youth Guarantee i programy lokalne).

Staże odbywały się w następujących zawodach: kucharz, cukiernik, ślusarz, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer. Firmy goszczące polskich stażystów to:

  • AURA RESTAURANTE (OCIO RANILLAS S.L)
  • MARENGO GRUPO HOSTELERO S.L
  • LA BOCCA GRUPO HOSTELERO S.L
  • LA TRADICIONAL
  • ARANDA GARCES, S.L
  • ARANDA GARCES, S.L
  • PASSARO PARQUE VENEZIA THE HAIR
  • TRUCK WWW
  • COMERCIAL ARAGON

Harmonogram dnia roboczego: Pobudka 6.00-8.00. Powrót z zakładów pracy ok. 15.00 - 17.00. Obiadokolacja ok. 17.00 - 18.00. Czas wolny 18.00 - 20.00. Zebranie grupy 20.00 - 21.00. Cisza nocna 22.00.

Program kulturalny obejmował, oprócz zwiedzania Madrytu wycieczki: Saragossa City tour, Saragossa. Cathedral, del Salvador, Saragossa. Pałac Aljaferia, Saragossa. Basilica del Pilar.

Na podstawie porozumienia o programie zajęć dla mobilności osób uczących się staż miał trwać 4 tygodnie, czyli 20 dni roboczych. Niestety, w związku z ogłoszeniem stanu wyjątkowego w Hiszpanii oraz stale pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Europie, grupa w trybie pilnym, po dwóch tygodniach zmuszona była wrócić do Polski.