30 listopada 2018 r. odbył się finał konkursu filmowego "Powstanie Wielkopolskie okiem kamery" zorganizowanego przez Katarzynę Stobrawę i Aldonę Nowak-Chmielewską - nauczycielki Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu. Uroczysta gala wręczenia nagród miała miejsce w Scenie Na Piętrze.

W piątek 30.11.2018 roku odbyła się gala filmowa podsumowująca projekt „Powstanie Wielkopolskie okiem kamery” zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu. Kierowany był on do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych miasta Poznania. Młodzież zmierzyła się z trudnym i znanym tylko z podręczników tematem Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 100 lat temu. Trudny był nie tylko temat, ale i forma pracy. Dlatego jesteśmy dumni, że zrealizowane filmy stały na tak wysokim poziomie. Film na pierwszy rzut oka wydaje się tylko ciągiem obrazów i dźwięków, za pośrednictwem których opowiadana jest pewna historia. Widzimy grających aktorów, słyszymy muzykę i dźwięki — to jednak wierzchołek góry lodowej. Oglądając film, patrzymy na efekt długotrwałych i skomplikowanych prac wielu osób. Dlatego chcielibyśmy jako organizatorzy szczególnie podziękować młodzieży oraz ich opiekunom, za pracę włożoną w dzieło które stworzyli. Nie pracowaliście dla nagrody, ani dla wielkiego poklasku. Pracowaliście, bo lubicie wyzwania i znakomicie sobie z nimi radzicie.

Docenili tę pracę przybyli na galę goście, między innymi: dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta Poznania pan Przemysław Foligowski, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, pan Tomasz Łęcki, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego1918-1919 – pan Marcin Wiśniewski, przedstawiciele Wydziału Oświaty: pani kierownik Eliza Malarecka oraz pani Małgorzata Mrowińska. Dziękujemy Państwu, że byliście z nami.

Filmy oceniane były przez jury w składzie:
Michał Ferlak – dyrektor projektu Poznań Film Commission ,
Bartosz Nowacki- reżyser i scenarzysta,
Tomasz Łuczewski – historyk i filmowiec.

Jedna z ocen brzmiała: Jest to świetny film propagandowy w dobrym tego słowa znaczeniu. Realizacja jest na poziomie mistrzowskim. Jak na film uczniów szkoły średniej wykracza poza filmy studentów szkół filmowych czy nawet twórców spotów reklamowych prezentujących podobne wydarzenia.

Dziękujemy partnerom: Estradzie Poznańskiej, która wspierała nas swą merytoryczną wiedzą dotyczącą organizacji konkursów filmowych, DRUK Poznań – który opracował projekt graficzny logo konkursu oraz wydrukował plakaty i zdjęcia, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, sponsorom: Pani Małgorzacie Weber, za tort którego dekoracja zachwyciła niejednego z nas oraz patronowi medialnemu TVP3. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować tą współpracę. Upominki dla nauczycieli sponsorowało Kino Muza, a dla uczniów firma Integris. Nagrody główne zostały ufundowane przez Wydział Oświaty Miasta Poznania.

Filmy, które zakwalifikowały się do konkursu można obejrzeć na kanale You Tube:

Znamy już finalistów konkursu

opiekun: Paweł Olszowiak

KATEGORIA ZDJĘCIA

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

Zespół Szkół nr 105, im. Juliana Tuwima w Poznaniu w składzie:

Wojciech Nowak
Jakub Ekner
Maciej Kosman
Mateusz Czarnecki
opiekun: Małgorzata Dąbrowska

Zespołu Szkół Komunikacji, im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu w składzie:
Szymon Rajczyk
Marcin Karalus
Hubert Bogdański
Hubert Bałuszyński
opiekun: Kamila Kościelniak

Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów!

Dziękujemy organizatorzy.