przeg plast logo

„Świat" - w pierwszej chwili przychodzi nam na myśl nasza planeta. Jednak pojęcie to możemy różnie interpretować. Żyjemy w jakimś świecie: realnym, pełnym tajemnic, świecie dobra i zła, pokoju i wojny, w świecie marzeń. Słowo „świat" kojarzy się nam z określeniami geograficznymi: kierunkami świata, kontynentami, oceanami, państwami, ludnością, podróżami;z pojęciami przyrodniczymi: środowiskiem naturalnym, całokształtem ożywionych i nieożywionych składników przyrody otaczających organizmy żywe.

We współczesnym świecie mamy nieograniczoną możliwość poznawania różnych zakątków świata, „otwarte okno" na wszystkie strony świata, przede wszystkim otwarte granice na terenie Unii Europejskiej. Dziś świat stoi przed nami otworem. Świat, to co nas otacza, co możemy zobaczyć, dotknąć czy usłyszeć, tak wiele się kryje pod tym słowem, możemy różnie przedstawić.

W naszych oczach jest różnie postrzegany. Każdy z nas może go inaczej opisać, namalować. Można zobrazować go jako ilustrację, wspomnienie z wakacji, z opowiadań znajomych, z przeczytanych książek, obejrzanej transmisji telewizyjnej, przekazu internetowego.

Obowiązkiem szkoły, nauczyciela jest wszechstronne rozwijanie osobowości ucznia, m.in. przygotowanie go do uczestnictwa w życiu kulturalnym, zachęcanie do działania twórczego, wzbogacanie wyobraźni, wyrażania siebie – co umożliwiają sztuki plastyczne. Liczne głosy wypływające ze środowisk twórczych, które wspominały o wcześniejszych konkursach organizowanych przez nauczycieli naszej szkoły ( i to z dużym powodzeniem) nakłoniły nas do ich wznowienia. Mając na względzie dobro dzieci reaktywujemy to przedsięwzięcie.

Aktywność plastyczna ma bardzo korzystny wpływ na rozwój dzieci upośledzonych umysłowo: usprawnia procesy percepcji wizualnej, podnosi poziom sprawności manualnej, rozwija funkcje poznawcze, osobowość, kształci wyobraźnię, rozbudza kreatywność, wyrabia poczucie piękna estetyki.

Zapraszamy, zachęcamy do wzięcia udziału w przeglądzie, życzymy wielu sukcesów, radości podczas realizacji prac.

Dokumenty. Pobierz ...