100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego była inspiracją miejskiej gry fabularnej „Wehikuł Czasu”, imprezy zorganizowanej przez nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 Poznaniu.


24 maja 2018 roku młodzież 15 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych opanowała centrum miasta. Patrole poszukiwawcze złożone z uczniów i nauczycieli punktualnie o godz. 9.00 zebrały się w miejscu upamiętniającym złożenie przysięgi przez powstańców wielkopolskich. Jednym sprawiło to trudność, inni bez trudu zorientowali się, że jest to pamiątkowa płyta na Placu Wolności i tym samym bezbłędnie zaliczyli pierwsze zadanie. Następnie wszyscy uczestnicy otrzymali plan miasta z 1918 r. w języku niemieckim, który był podstawą poruszania się po ulicach i miejscach związanych z powstaniem.


Na ten wyjątkowy dzień organizatorzy przygotowali trzy trasy: zieloną, dostosowaną do uczniów poruszających się na wózkach inwalidzkich i młodzieży z podstawową sprawnością fizyczną, pomarańczową, przeznaczoną dla osób o standardowych możliwościach przemieszczania się i ostatnią czarną, którą opanowała młodzież poruszająca się najszybciej. Po wykonaniu pierwszego zadania, patrole przystąpiły do wykonania kolejnych misji ściśle związanych z tematyką Powstania Wielkopolskiego. „Żyją wśród nas, dopóki o nich pamiętamy” - to zadanie, które trzeba było wykonać na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, „Pobór do armii” - to z kolei smak musztry wojskowej przygotowanej przez Poznańską Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Warta”, dotarcie do pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich wiązało się z osiodłaniem konia. Te i wiele innych zadań, jak np. odnalezienie tablic upamiętniających Powstanie Wielkopolskie, okazały się
nieocenioną lekcją historii, a zarazem doskonałą zabawą.


Kulminacyjnym punktem gry był Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie młodzież w asyście wojska złożyła okolicznościową wiązankę oraz odśpiewała pieśń patriotyczną „Rota”.
Swój udział w organizacji imprezy mieli również harcerze Hufca „Piast” Poznań, którzy w wyznaczonych punktach wspierali uczestników gry oraz Żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i 16.Jarociński Batalion Remontu Lotnisk.


„Wehikuł Czasu” nie doszedłby do skutku, gdyby nie wsparcie Fundacji Socjalnej „Pomost”, która podjęła się sfinansowania posiłku dla wszystkich uczestników gry oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, który ufundował atrakcyjne nagrody.


VII edycja gry miejskiej „Wehikuł Czasu” już za nami. Pozostały po niej wspomnienia, rozety powstańcze zdobiące uczestników oraz, co najważniejsze, poczucie dobrze spełnionego patriotycznego obowiązku. Cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem projekt daje nam, organizatorom, wiarę w to, że tylko takie doświadczenie czyni uczenie się nie tylko skutecznym, ale i przyjemnym. Pozostaje nam czekać, w jaką epokę przeniesiemy się za rok.

Zapraszamy do zaglądania na stronę internetową naszej szkoły http://www.zsz2.poznan.pl/

Irmina Szukała