Pracownia gospodarstwa domowego dla niepełnosprawnych w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu to tytuł projektu, który otrzymał dofinansowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017

Projekt zakłada remont kapitalny i przystosowanie pomieszczeń w budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu, ul. Żniwna 1 na potrzeby nowoczesnej pracowni gospodarstwa domowego dla osób niepełnosprawnych w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu.

Pierwszym etapem realizacji projektu będzie remont pomieszczeń: - Auli – świetlicy szkolnej, miejsca wypoczynku i rekreacji, - Kuchni – pracowni gastronomicznej, miejsca przygotowywania posiłków, - Korytarza i WC - Części restauracyjnej – miejsca spożywania posiłków, - Piwnicy i szatni przeznaczonej na część magazynową i socjalną (szatnie). Drugim etapem realizacji projektu będzie zakup oraz montaż wyposażenia pracowni gastronomicznej.

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu to szkoła z ponad 60-letnią tradycją w zakresie kształcenia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów pragniemy przystosować pomieszczenia starej kuchni szkolnej do profesjonalnej pracowni gospodarstwa domowego. Głównym celem pracowni gospodarstwa domowego dla niepełnosprawnych będzie przygotowanie uczestnika do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego, a być może również do podjęcia pracy w zawodzie kucharz, pomoc kucharska i cateringowa. Ważnym celem projektu będzie kształtowanie samodzielności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych uczniów. Uczestnictwo w zajęciach wzmocni poczucie własnej wartości, wiary we własne możliwości, poczucie odpowiedzialności, a także nauczy pracy w zespole. W pracowni uczniowie niepełnosprawni będą pracować pod kierunkiem nauczycieli. Wielu uczestników po raz pierwszy będzie miało okazję samodzielnie pracować w kuchni i przygotowywać sobie posiłek lub innym uczniom. Pracownia, aby była bezpieczna dla osób niepełnosprawnych powinna być wyposażona w nowoczesny sprzęt gastronomiczny i profesjonalne urządzenia AGD.